سخن عمر

زکات علم، نشر آن است.

تماس با ما

سامانه ی پیامکی : 50002340300000

لطفا جهت عضویت در خبرنامه ی پیامکی سایت، عدد 1 را به شماره ی فوق ارسال کنید. با عضویت در سامانه ی پیامکی سایت، به محض ارسال مطلب جدید، از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد.

پروفایل ها

عضویتعضویت در خبرنامه
* indicates required
آمارگیر
Protected by Copyscape Online Copyright Protection

پردازشگر های AMD و INTEL ، دو غول بزرگ دنیای CPU

بدون شک ، AMD یا همان Advanced Micro Devices و INTEL یا همان Integrated Electronics Corporation مهمترین و بزرگترین تولید کننده ی قطعات کامپیوتر هستند که نبرد این دو شرکت بزرگ، در دهه ی اخیر قفل خورده است. جالب است بدانید شروع کار این دو شرکت بزرگ فقط یکسال فاصله داشته است، Intel در سال ۱۹۶۸ و AMD در سال ۱۹۶۹، AMD یکسال جوانتر از Intel هست. هر دو شرکت علاوه بر تولید CPU، ید طولانی نیز در تولید ChipSet برای مودم نیز دارند. و اما تفاوتهای این دو CPU سئوال بسیاری از کاربران است .

مهمترین تمایز این دو پردازشگر،  این است. AMD براساس معماری اجرایی ۹ مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ایست. و این نشان از قدرت بالای AMD در اجرای عملیات نسب به اینتل است. چرا که در هر چرخه می تواند ۹ عمل را انجام دهد از اینرو اینتل برای کاربران حرفه ای مناسب نیست. اگر شما نیاز به سیستم قدرتمندی جهت Render و یا کارهای گرافیکی بالا و انمیشن دارید، حتما از AMD استفاده کنید.

پردازشگر های AMD از کش ۶۴۰ برخوردار است در حالی که Intel ، از ۵۳۲Kb ، هر چقدر که میزان Cache پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت اطلاعات بیشتری میتواند ذخیره کند ودیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند.

پردازشگرهای AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است. مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود و این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به اینتل است .

از دیگر تفاوت های میان AMD و Intel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.

پردازشگرهای AMD از تکنولوژی پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده میکند ، در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارائی پائین تری ارائه میدهد ، نتایج تحقیقات بیشمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگاهای اطلاعاتی معتبر بیانگوی این پدیده هستند.

یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.

زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از ۱۰ مرحله در P3 به ۲۰ مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on Facebook
  • آرزو

    چیستcatch

تغییرات در بخش ارسال نظرات

کاربران گرامی ، جهت ارسال نظرات، باید در سایت DISQUS عضو شوید. چنانچه اطلاعی در این زمینه ندارید، به لینک زیر مراجعه کنید.
http://farsi.tebcenter.ir/?p=3608